צבי טלית – החיים לפני וורדפרס

מומחה וורדפרס
את המחשב הראשון שלי קיבלתי בשנת 1983 כשהייתי בן שמונה וכבר אז ניחשתי שזה הולך להיות מגניב.
בפעם הראשונה שהתחברתי לאינטרנט בשנת 1992 הבנתי שהיה שווה לחכות.

לאחר שהשתחררתי מהצבא למדתי תכנות במשך שנה ועם תום הלימודים ב-1998 השתלבתי בתעשיית ההייטק המקומית. עבדתי בתור בונה אתרים ב-HTML בכמה סטארט-אפים אמריקאים וישראלים ולאחר התפוקקות הבועה בשנת 2001 כשפתאום לא היו יותר סטארט-אפים לעבוד בהם, הגעתי אל אחד ממקומות העבודה הטובים בהיסטוריה האנושית: הצטרפתי לאתר נענע ושם עבדתי כחמש שנים כעיתונאי ועורך משנה במדור הטכנולוגיה והמחשבים "חיים ברשת".

בנענע כתבתי לצד אושיות רשת כמו עידו קינן, צביקה בשור, תומר ליכטש, גדי שמשון, שוקי גלילי ועוד רבים וטובים, ובשנת 2003 החברים קינן ובשור הכריחו אותי לפתוח בלוג. הבלוג שפתחתי, הצביץ השואג, היה שיר אהבה מצולם לרחובות תל-אביב והוא נחשב לפוטובלוג הראשון בישראל. הבלוג זכה במשך כמה שנים לפרגון מקיר לקיר, הומלץ בכלי התקשורת השונים (YNET, גלובס, ערוץ 10 ועוד) ובגדול הביא לי הרבה נחת.

ב-2006 פרשתי מעולם העיתונות והקמתי עם חברי הטוב אילן אדמון את הסטארט-אפ הראשון שליאתר למסחר אישי בשם "בוידעם", שאמור היה להיות איביי הישראלי אבל לא ממש המריא. לא נורא, על הדרך למדתי כמה שיעורים חשובים בעסקים ובשיווק.

במשך כל השנים הללו שימשתי גם כמרצה לבניית אתרים במקומות שונים: מכללת עתיד, הסתדרות המורים, מכללת סלע וב-2013 הצטרפתי כמרצה למיזם אסכולי ללימודים מקוונים שבו אני מעביר את קורס פוטושופ למתחילים.

אז איך וורדפרס משתלבת בכל זה?

בתור כתב טכנולוגיה ובלוגר נחשפתי לוורדפרס די מוקדם. ככל שחבריי הבלוגרים נטשו את ישראבלוג לטובת וורדפרס העזתי להציץ אבל לא השתכנעתי. אפילו העובדה שרן יניב הרטשטיין, בחור מקסים שעבד לצידי בנענע, אשכרה טרח ותירגם את מערכת וורדפרס לעברית (תודה רן) לא גרמה לי להצטרף לחגיגה.

רק אחרי הרבה זמן, בשנת 2011, כשגם אני וגם וורדפרס היינו בשלים לקשר רציני, הדברים החלו לקרות ביננו.

אני חיפשתי את דרכי המקצועית בחזרה אל עולם האינטרנט אחרי הרפתקאת נדל"ן בת כמה שנים, וורדפרס מצידה כבר הייתה מערכת יציבה, פופולרית להפליא (זה היה בדיוק אחרי שהיא עקפה בסערה את ג'ומלה ודרופל) ובעיקר מאוד נוחה הן למשתמש הקצה והן לבונה האתר.

מצאתי בוורדפרס מערכת מתוחכמת, שכבר עברה את שלב מחלות הילדות שאפיינו את השנים הראשונות שלה. וורדפרס כבר הייתה בשלב הזה של חייה הרבה יותר ממערכת לבלוגים, אלא מערכת ניהול תכנים שניתן כבר לעשות איתה כל דבר (חוץ מקפה כמובן) – אתר תדמיתי? יש. חנות מקוונת? יש. בית ספר להדרכות וידאו? יש. מערכת לכירטוס אירועים? גם יש!

וכך לאחר תקופה קצרה של לימודים עצמאיים התחלתי לבנות ולעצב אתרי וורדפרס. אחרי זמן מה הבנתי שהדבר שיותר מעניין אותי בתהליך הוא בניית האתר ולא העיצוב. בעקבות תובנה זו מצאתי שהדבר הנכון ביותר עבורי הוא להפסיק להיאבק בעיצוב, להתמקצע יותר בוורדפרס ולהתמקד במתן שירותי תיכנות למעצבים ומעצבות מוכשרים שאין להם כוח להתמודד עם כל הקוד הזה ורוצים להיות מעצבים ולא מתכנתים.

 

עודכן לאחרונה ב23 יולי,2015 מאת צבי טלית